XV Dni Edukacji Prawniczej – relacja

Tegoroczne Dni Edukacji Prawniczej odbyły się w dniach 22-24 listopada na dwóch uczelniach – Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Była to już XV edycja projektu i tak jak poprzednie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Trzy dni warsztatów, szkoleń oraz spotkań z przedstawicielami różnych zawodów prawniczych przyciągnęły studentów ze wszystkich lat studiów.

22. listopada, był dniem poświęconym doradcy podatkowemu. Z tej okazji w jednej z sal Biblioteki Uniwersyteckiej UW odbywały się warsztaty poświęcone tematyce podatkowej. Pierwsze szkolenie zostało poprowadzone przez firmę PwC. Uczestnicy przez prawie trzy godziny pracowali pod okiem ekspertów wcielając się w rolę konsultantów w dziale doradztwa podatkowego. Spotkanie zakończyło się rozdaniem certyfikatów uczestnictwa oraz firmowych gadżetów. Kolejny warsztat został przeprowadzony przez pracowników KPMG, którzy wprowadzili uczestników w zagadnienia dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Kontrowersyjnie o podatku VAT opowiedzieli eksperci z Deloitte podczas ostatniego warsztatu tego dnia. Na każdym ze spotkań sale były pełne osób, jednak seria warsztatów podatkowych nie była jedyną atrakcją w ramach pierwszego dnia DEP-u. Jeszcze w trakcie trwania warsztatów Deloitte rozpoczęło się spotkanie z mecenasem Michałem Krawczykiem, założycielem kancelarii Krawczyk i Wspólnicy, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił zawód radcy prawnego. Dzień doradcy podatkowego zamknęło spotkanie z przedstawicielem Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Piotrem Augustyniakiem, który prowadzi dział podatkowy w warszawskim biurze kancelarii K&L Gates. Zaprezentował nam zawód doradcy podatkowego i drogę do niego oraz omówił pracę w międzynarodowej korporacji.

Następnego dnia kontynuowane były spotkania warsztatowe. Odbyły się szkolenia z firmą Ernst&Young dotyczące międzynarodowego prawa podatkowego, które cieszyły się największa popularnością. Następne warsztaty na temat funkcjonowania podatku VAT w Unii Europejskiej poprowadziła firma Accreo Taxand. Na uczestników obu szkoleń czekało wiele niespodzianek – najlepsi i najbardziej aktywni mieli okazję wygrać bilety do kina oraz atrakcyjne firmowe gadżety. Wieczorne spotkanie odbiegało od tematyki podatkowej, tematem była aplikacja ogólna, który zaprezentował mgr Łukasz Malinowski, pracownik naukowy WPiA UW. Mimo późnych godzin zainteresowanie wystąpieniem było bardzo duże.

Podczas ostatniego dnia projektu spotkania odbywały się od samego rana. Jako pierwsi na WPiA UW zawitali przedstawiciele Specjalistycznej Szkoły Legal English Transkrypt, którzy przygotowali szkolenie pod tytułem Bankruptcy. Gośćmi naszego kolejnego spotkania byli aplikanci z Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto. Przed pełną salą studentów wyjaśnili oni podobieństwa i różnice w procesie dostania się, odbycia oraz ukończenia aplikacji radcowskiej i adwokackiej, jak również wskazali perspektywy dalszego rozwoju po ukończeniu każdej z nich. Serię wystąpień na Uniwersytecie Warszawskim zamknęło wystąpienie mgr Krzysztofa Koźmińskiego poświęcone doktoratowi na WPiA UW. W trakcie spotkania można było uzyskać informacje o wymaganiach względem osób starających się o dostanie na doktorat, o samym przebiegu doktoratu oraz o możliwościach jakie daje tytuł doktora nauk prawnych.

Poza wystąpieniami i warsztatami na Uniwersytecie Warszawskim, 22 listopada na WPiA UKSW miało miejsce spotkanie z radcami prawnymi z Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Warszawie. Ponadto opuściliśmy mury uczelni wychodząc około  dwudziestoosobową grupą do Zakładu Daktyloskopii i Traseologii.

XV Dni Edukacji Prawniczej okazały się dużym sukcesem. Interesujące tematy spotkań w ramach projektu sprawiły, że frekwencja była bardzo wysoka. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną z całego wydarzenia oraz już teraz pragniemy Was zaprosić na XVI edycję projektu!

Agata Masełko

Koordynatorka XV Dni Edukacji Prawniczej

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42