XIV Lokalny Konkurs Krasomówczy – relacja

17 marca 2010 r. odbyła się XIV edycja Lokalnego Konkursu Krasomówczego. Tegorocznym miejscem rywalizacji była aula imienia Józefa Brudzińskiego, mieszcząca się w Pałacu Kazimierzowskim.

Powszechnie wiadomo, że nieodłącznym, a może nawet najważniejszym elementem zawodu prawniczego jest sztuka oratorska. Konkurs miał na celu wyłonienie studentów, którzy najlepiej radzą sobie z publicznym przemawianiem, a stres, który często temu towarzyszy, jest dla nich pojęciem obcym.

Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności oratorskie na trzech polach: prawa administracyjnego, prawa cywilnego oraz prawa karnego. LKK cieszył się w tym roku sporym zainteresowaniem; chęć udziału wyraziło 21 osób, z czego 17 marca zaprezentowało się 13 z nich. Tegoroczna edycja została zdominowana przez mężczyzn: panowie stanowili prawie 80% uczestników.

Losowanie kazusów, które były podstawą do tworzenia wystąpień, miało miejsce 10 marca 2010 r.

XIV edycję LKK o godz. 10.00 otworzył tegoroczny koordynator projektu, Łukasz Hnatkowski, razem z prezesem GL ELSA Warszawa – Przemysławem Tacijem. Dokonano prezentacji jury, w którym w tym roku zasiedli:

 • Prodziekan ds. studenckich, doc. dr Elżbieta Mikos-Skuza (jako przewodnicząca sądu konkursowego),
 • Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Ziemisław Gintowt,
 • Prokurator Okręgowy Andrzej Janecki,
 • sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, dr Artur Mudrecki,
 • dr Magdalena Błaszczyk,
 • dr Karolina Wojciechowska
 • dr Tomasz Pałdyna.
 • Po zakończeniu części oficjalnej mieliśmy okazję wysłuchać popisu oratorskiego, dotyczącego causa Curiana, w wykonaniu dr. Jerzego Krzynówka oraz studentki II roku prawa na WPiA UW, Magdaleny Mroczek. Po krótkiej wizycie w starożytności przenieśliśmy się do czasów współczesnych, gdzie byliśmy świadkami zaciętej rywalizacji między uczestnikami. Największym zainteresowaniem cieszyło się jak co roku prawo karne, które było reprezentowane przez 10 osób, biorących udział w konkursie. Na rozstrzyganie problemów prawa cywilnego zdecydowały się 2 osoby, zaś tylko jednej uczestniczce najbliższe było prawo administracyjne.

  Wystąpienia oratorskie były bogate nie tylko w odniesienia do faktów oraz konkretnych odpowiadających im przepisów. Mówcy chętnie odwoływali się także do doktryny, przedstawicieli poszczególnych nurtów filozoficznych, zdarzały się nawet odwołania do podobnych spraw, które były rozstrzygane przez sądy innych krajów. Zmagania stały na wysokim poziomie, uczestnicy nie pozwalali się zaskakiwać, a ich repliki były szybkie, celne i precyzyjne. Niektórym mówcom udało się do tego stopnia wciągnąć publiczność, że z niecierpliwością oczekiwała ona na każde kolejne słowo oraz dalszy przebieg wydarzeń.

  Ostatnie wystąpienie zakończyło się ok. godz. 13:00, po czym wszyscy udali się do gmachu starej BUW, gdzie przygotowany był poczęstunek. Następnie szacowne jury udało się na obrady, których przebieg – według naszych informacji – był niezwykle burzliwy.

  Nazwiska laureatów poznaliśmy ok. godz. 15:00. Tegorocznym zwycięzcą, który będzie reprezentował Warszawę na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym, został Dominik Borek. Pozostali wyróżnieni to:

  • Łukasz Jagiełłowicz (II miejsce),
  • Patryk Słowik (III miejsce),
  • Nikodem Rycko (wyróżnienie)
  • Ewa Konecka (wyróżnienie).

  Laureatom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody. Mogli także usłyszeć wiele pozytywnych opinii jury na temat swoich wystąpień. LKK został zamknięty przez Łukasza Hnatkowskiego oraz Przemysława Tacija, którzy złożyli podziękowania na ręce jury, uczestników oraz wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji LKK.

  XIV Lokalny Konkurs Krasomówczy był przedsięwzięciem udanym, jury oceniało świetnie przygotowanych oratorów, do samego końca nie było wiadomo, komu zostanie przyznana palma pierwszeństwa. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kolejne edycje LKK pozwolą zaprezentować się jeszcze zdolniejszym adeptom sztuki prawniczej.

  Katarzyna Wróbel

  Zapraszamy do galerii zdjęć z LKK-u.

  Podziel się


  Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42