Study Visit z ELSA Turku – relacja

Tegoroczny październik był dla dwudziestu członków ELSA Warszawa niezapomnianym miesiącem. Był to czas, kiedy kodeksy, paragrafy i ustawy zeszły na dalszy plan… zdecydowanie częściej z naszych ust brzmiało słowo Finlandia. Działo się tak za sprawą niecodziennego wydarzenia, w którym braliśmy udział – organizowanej wspólnie z ELSA Turku Study Visit.

Pierwszym etapem była wizyta Finów w Polsce. W dniach 4.-8. października gościliśmy w naszych domach członków ELSA Turku. W ciągu tych kilku dni chcieliśmy jak najpełniej pokazać stolicę, dlatego program, który zaproponowaliśmy, był dosyć intensywny.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Sądzie Najwyższym. Była to okazja do zobaczenia wnętrza tego położonego przy placu Krasińskich gmachu, poznania jego historii. Ponadto uczestniczyliśmy w rozprawie w charakterze publiczności. Centralnym punktem wizyty było spotkanie z Prezesem Izby Cywilnej Sądu Najwyższego RP – prof. Tadeuszem Erecińskim, podczas którego wysłuchaliśmy wykładu, dotyczącego polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Korzystając z przepięknej pogody, przeszliśmy się wspólnie po Starym Mieście i Trakcie Królewskim – była to okazja nie tylko do poznawania uroków Starówki, ale także do spróbowania polskich pierogów. Następnie udaliśmy się na jesienny spacer po Łazienkach Królewskich.

W piątek w ramach sztandarowego projektu ELSA Tour wybraliśmy się z wizytą do Sejmu RP. Odwiedziliśmy najważniejsze i najbardziej znane pomieszczenia, tj. Salę Posiedzeń i Salę Kolumnową. Po wspólnym lunchu zaplanowany był czas wolny, który dla członków ELSA Turku był okazją do zrobienia zakupów i spacerów ulicą Marszałkowską.

Sobotę rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym. Podziwialiśmy obiekt nie tylko z zewnątrz, ale także mogliśmy zasiąść na trybunach. Następnym punktem w naszym planie było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niedziela natomiast była dniem typowo rekreacyjnym – oderwaliśmy się od kwestii związanych z naszym kierunkiem studiów i zajęliśmy się naukami ścisłymi. Jednak w Centrum Nauki Kopernik, które zwiedzaliśmy tego dnia, nauki ścisłe dzięki interaktywnym wystawom i ciekawym doświadczeniom, stają się przystępne nawet dla humanistów.

Podczas tego weekendu nie zabrakło również czasu na typowo studenckie rozrywki. Pokazaliśmy Finom miejsca, które zwykle odwiedzamy – klubokawiarnię Grawitacja czy klub Capitol. Na zakończenie pobytu wybraliśmy się na kręgle do Hula Kuli.

Wreszcie nadszedł czas na naszą wizytę w Turku- małym miasteczku, które było kiedyś stolicą Finlandii. W dniach 25- 29 października zamieniliśmy się rolami i tym razem my mogliśmy poczuć się jak na wakacjach, będąc gośćmi u naszych znajomych Finów.

ELSA Turku powitała nas chyba jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu- imprezą w saunie. Początkowo byliśmy troszkę zszokowani i zażenowani, później jednak otwartość fińska dodała nam odwagi. Podsumowując: gorąco, głośno i przyjemnie, dużo zabawy, nawet na śniegu- pierwszym w tym roku.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wykładu na temat Światowej Organizacji Handlu. Po lunchu na uniwersyteckiej stołówce, udaliśmy się do sądu rejonowego, gdzie dwie miłe panie opowiedziały nam o fińskim wymiarze sprawiedliwości, pokazały nam najważniejsze miejsca, podzieliły się z nami kilkoma ciekawostkami. Następnym punktem było Muzeum Sztuki, gdzie każdy z nas mógł odnaleźć w sobie duszę artysty lub krytyka.

Każdy dzień kończyliśmy oczywiście imprezami. Jedną z nich był tradycyjny sposób spędzania czasu fińskich studentów- sitz-party. Świece, wspólny posiłek, toasty, śpiewy i co najważniejsze, najróżniejsze kary za złamanie reguł, określonych w przedstawionym nam regulaminie.

W sobotę udaliśmy się do Zamku w Turku- średniowiecznej warowni obronnej, będącej obecnie częścią fińskiego dziedzictwa kulturowego, przeznaczoną na cele muzealne. Poprzez mroczne komnaty, wąskie korytarzyki i kamienne schody, dotarliśmy do sali, w której każdy z nas mógł przeistoczyć się w jaką tylko chciał postać, wybierając odpowiedni strój – od księżniczki po rycerza. Podobnie jak poprzedniego dnia, zjedliśmy razem lunch, po którym część z nas udała się na emocjonujący i długo oczekiwany mecz hokejowy, część wypełniała swój czas wolny w najróżniejszy sposób.

Niedziela, podobnie jak w Polsce, była dniem dla zwolnienia tempa i zregenerowania sił. Po wspólnej pizzy na terenie uniwersytetu, większość z nas udała się nad morze. Pogoda była piękna, mogliśmy zrobić naprawdę ciekawe zdjęcia i pospacerować.

Poniedziałek – jako dzień ekstra – był dniem czasu wolnego. Każdy z nas zrobił ostatnie zakupy, pożegnaliśmy się z naszymi znajomymi z Finlandii i udaliśmy się na lotnisko.

Podczas naszego pobytu, oprócz wspomnianej już imprezy w saunie i sitz- party, nie brakowało oczywiście innych rozrywek. Byliśmy na studenckiej imprezie w klubie Börs, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć tradycyjne spodnie(z mnóstwem naszywek, w różnych kolorach- każdy kierunek studiów ma swój własny), które każdy student wkłada na tego typu wyjścia, odwiedziliśmy klub Monkey, bawiliśmy się na halloween-party w klubie Marilyn.

Bogatsi o wiele nowych doświadczeń i pełni wrażeń, nowych znajomości, a w niektórych przypadkach może nawet sympatii, z pysznymi czekoladami i innymi pamiątkami w bagażach, z żalem opuszczaliśmy jakże ciekawe lotnisko w Turku. Study Visit to niezapomniana przygoda, na którą naprawdę warto poświęcić swój czas.

Karolina Cichowlas, Paulina Jabłońska

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42