„Quo vadis, studencie prawa? Młodzi adwokaci na rynkach pracy” – relacja

Dnia 15 marca odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Akademia ELSA. Naszym gościem był mecenas Krzysztof Komorowski, Zastępca Sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej, aktywnie działający w samorządzie adwokackim od 1998 r.

„Quo vadis, studencie prawa? Młodzi adwokaci na rynkach pracy” – tak brzmiał temat spotkania, które miało wskazać nam, studentom prawa wiążącym swoją przyszłość z adwokaturą, perspektywy pracy w zawodzie oraz łączące się z tym inne aspekty. Z całą pewnością można stwierdzić, że nasze oczekiwania co do tego spotkania nie zostały zawiedzione.W pierwszej części spotkania Pan mecenas przedstawił rys historyczny adwokatury polskiej. I tak dowiedzieliśmy się na przykład,  jakie były początki samorządu adwokackiego, a jak funkcjonuje on dzisiaj, czy też jak zmieniały się zasady rekrutacji i odbywania aplikacji. Poznaliśmy także dane statystyczne, które pozwoliły nam w pewnym sensie spojrzeć na adwokaturę w skali ogólnokrajowej.

Po krótkim, aczkolwiek bardzo treściwym wstępie przyszedł czas na główną część spotkania – czyli pytania do naszego prelegenta. Pan mecenas sam kilkukrotnie podkreślał, iż przyszedł tutaj dla nas i jest do naszej dyspozycji. Otwarte i życzliwe podejście do studentów oraz kameralna atmosfera spotkania ośmieliły nas i umożliwiły rozwianie pewnych wątpliwości co do interesujących nas kwestii.

Padało wiele różnych pytań, dotyczących zarówno samego zawodu adwokata oraz aplikacji, jak również spraw kontrowersyjnych i najaktualniejszych.  Przykładem tych ostatnich jest choćby problem proponowanych zmian w zasadach organizacji aplikacji adwokackiej czy też głośno dyskutowane ostatnio  w mediach oraz na szczeblu rządowym tak zwane „otwarcie zawodów prawniczych”. Pan mecenas przedstawił nam wiążące się z tymi zmianami konsekwencje, prezentując szeroką perspektywę i zwracając uwagę na aspekty, które w debacie medialnej są często i niesłusznie pomijane – można tutaj wymienić choćby kwestie tajemnicy zawodowej wiążącej adwokatów, a nie obowiązującej już magistrów prawa.  Z innych zagadnień poruszanych przez studentów warto wspomnieć także temat sytuacji młodych adwokatów wchodzących na rynek pracy, zawód adwokata bowiem, jak podkreślał Pan mecenas, charakteryzuje się samozatrudnieniem, ponadto wiąże się  z nim – jako zawodem zaufania publicznego – zakaz reklamy.  Nasz prelegent jednak starał się nas natchnąć optymizmem, przekonując, że zapotrzebowanie na adwokatów, mimo ich stale rosnącej liczby, tak szybko nie zmaleje i także dla nas znajdzie się miejsce na rynku. Co istotne i o czym Pan mecenas gorąco nas zapewniał – doświadczeni adwokaci, z wieloletnim stażem, są pozytywnie nastawieni do początkujących kolegów po fachu i traktują ich jak następców, a nie jak przeciwników. Odzwierciedla się to choćby w funkcji patrona podczas aplikacji. Inną ciekawą kwestią były przykładowo tak zwane „urzędówki”, które otrzymuje każdy adwokat.

Pan mecenas w odpowiedzi na pytania studentów wplatał ciekawe anegdoty i przykłady ze swojego doświadczenia zawodowego.Zanim się spostrzegliśmy wybiła niestety godzina kończąca nasze spotkanie i musieliśmy zwolnic salę. Okazało się, że półtorej godziny to za mało, na pewno wszystkie tematy nie zostały wyczerpane, jednak sądzę, iż wszyscy obecni na sali wyszli usatysfakcjonowani rozmową z mecenasem Komorowskim, który starał się nam pomóc w wyborze drogi życiowej. Jeszcze po spotkaniu ustawiła się kolejka do naszego gościa, by skorzystać z tej niecodziennej możliwości  i zadać pytanie członkowi Naczelnej Rady Adwokackiej. Oby więcej takich spotkań!

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42