Prawo i Medycyna: „Konstytucja RP a prawa pacjenta” – relacja

27 marca br. o godzinie 18:30 w sali 1.3 w Collegium Iuridicum II (WPiA UW) przy ul. Lipowej 4, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ,,Prawo i medycyna”, współorganizowane przez ELSA Warszawa i Koło Naukowe Prawa Medycznego i Farmaceutycznego WPiA UW ,,Ius et medicina”. Gościem był adiunkt w Katedrze Filozofii Prawa i Nauki o Państwie, a także radca prawny i partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka dr hab. Marcin Matczak.Nasz gość w przedstawieniu tematu posłużył się swoją prezentacją pod takim samym tytułem, którą przedstawił na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Dr Matczak na początku omówił regulacje konstytucyjne, które gwarantują prawo do opieki zdrowotnej. Wspomniał także, że jedna z nich gwarantuje powszechne, a druga ,,równe” prawo do opieki medycznej, wskazując także na to, że ta ,,równość” mylnie pojmowana przez urzędników prowadzi do katastrofalnych skutków dla opieki zdrowotnej.

Następnie przedstawiono model świadczenia usług zdrowotnych w Polsce, oraz skutki które wywołuje on w opiece zdrowotnej, m.in. niemożność wyboru jak najlepszej terapii dla pacjenta przez lekarza, który musi kierować się względami oszczędnościowymi. Poza tym dr Matczak wskazał także inne patologiczne sytuacje jak np. oczekiwanie w kolejce na leczenie i niemożność sfinansowania go częściowo z własnych środków.

Prelegent wskazał także inne systemy opieki zdrowotnej, funkcjonujące za granicą, oraz modele ich finansowania – jako przykład dobrej regulacji przedstawił system opieki zdrowotnej na Węgrzech, gdzie występuje możliwość prywatnego dofinansowania zabiegu i prywatnych pełnych ubezpieczeń zdrowotnych. Opowiedział także o proponowanych zmianach i nowelizacjach polskich regulacji, które razem z Naczelną Radą Lekarską chce zaproponować rządowi RP.

 Po zakończeniu prelekcji padły pytania o możliwość naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce, o celowość zmiany statusu szpitali w spółki prawa handlowego itp.

 

 

Ewelina Kardaś

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42