Napisali o nas

„Prawnik internacjonalista” – jak było? (16.04.09)

24 marca 2009 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja poświęcona dyplomacji.

Prawnik internacjonalistaWydarzenie zatytułowane „Prawnik internacjonalista. Ścieżka kariery służbie zagranicznej” przyciągneło wielu młodych ludzi, którzy w przyszłości pragną zostać dyplomatami. Na konferencji pojawili się wybitni znawcy tematu, m.in. minister Andrzej Kremer, prof. dr hab. Zdzisław Garlicki, adj. prof. Łukasz Rozdeiczer, ambasador Ekwadoru w RP J.E. dr Fernando Flores Macias. Konferencja była podzielona na trzy panele, podczas których prelegenci prezentowali zagadnienia związane z dyplomacją; po każdej wypowiedzi uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań. Konferencję otworzyło przemówienie prezesa ELSA Warszawa – Macieja Sokołowskiego, później kolejno wypowiedzieli się przedstawiciele Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji.

Ciąg dalszy tekstu: „Prawnik internacjonalista” – jak było?.

Intellectual Property Rights Days (03.08.05)

Pod tą nazwą rozpoczyna się nowy cykl projektów realizowanych przez ELSA Warszawa. Jak sama nazwa wskazuje – chodzi o projekty dotyczące praw własności intelektualnej. Tegoroczna edycja skupia się na tematyce franchisingu oraz dyskusji dotyczącej patentowania algorytmów informatycznych.

Ciąg dalszy tekstu: Piotr VaGla Waglowski, Intellectual Property Rights Days.

Kim był seryjny morderca kobiet

28.04.2008
Kim był seryjny morderca kobiet
Wojciech Karpieszuk

Na schodach leży czarny worek, a w środku zapewne zmasakrowane ciało. Obok młotek. Ale to wcale nie jest miejsce okrutnej zbrodni.

Sala starej biblioteki uniwersyteckiej wypchana po brzegi. Nagle gaśnie światło. W tle słychać ciężką muzykę. Drętwym głosem lektor czyta protokół milicyjny sprzed ponad 20 lat: Na ciało kobiety nad rzeką natknął się przypadkowy przechodzień. Na miejscu znaleziono młotek, zabezpieczono ślady butów, denatka ma znaki zadrapań. Ale okazuje się, że podobnych mordów w okolicy było już kilka. Czyżby to był seryjny morderca?

Taki był początek autentycznego śledztwa po serii morderstw, które zszokowały całą Polskę na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Tak też zaczęła się wczorajsza konferencja Na tropie seryjnego mordercy zorganizowana przez żaków z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa. Młodzi adepci kryminologii zaprosili najlepszych specjalistów. Krok po kroku, na oczach publiczności, naukowcy badali ślady butów, DNA, tworzyli portret psychologiczny maniaka.

Dr Leonarda Rodowicz zdradziła tajniki swojej profesji. Zajmuje się traseologią – bada ślady obuwia pozostawione w miejscu przestępstwa. Wczoraj dokładnie przeanalizowała te znad rzeki. Ujawniła też, że jej największym sukcesem w karierze jest uniewinnienie skazanego już na 25 lat więzienia mężczyzny. A dokonała tego na podstawie kilkumiesięcznej analizy mikroskopijnych części śladów butów.

Kiedy przyszła kolej na badanie pozostałości naskórka z trzonka młotka, Halina Dąbrowska mówiła, jak ważna w kryminologii jest biologia i genetyka. Instruowała, co należy zrobić w przypadku naszego śledztwa – co zabezpieczyć, gdzie może kryć się odpowiedź na pytanie, kto zabił. Nie można przeoczyć niczego. Nawet brudu za paznokciami ofiary.

Później stworzyliśmy portret psychologiczny osoby, która mogła popełnić tę zbrodnię. Pomogli w tym kryminalni psycholodzy Jan Gołębiewski i Dariusz Piotrowicz. Wyjaśniali, jak na mordercę mogło wpłynąć jego dzieciństwo. Opowiadali o współpracy z policjantami z działów kryminalnych.

W końcu odkryliśmy straszną prawdę. Zabójcą okazał się Paweł Tuchlin, mąż i ojciec dwójki dzieci. Elektryk z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Zamordował 11 kobiet. Tuchlin był ostatnim skazanym na karę śmierci, na którym wykonano w Polsce ten wyrok w latach 80.

Przerażające, ale dopiero teraz uświadomiłam sobie, jak pracują kryminolodzy. Czasem na trop może naprowadzić najdrobniejszy szczegół – relacjonowała na gorąco po śledztwie studentka UW, Anna Baryn.

To nie pierwsza taka akcja studentów prawa. Ich „wieczory zbrodni” cieszą się dużą popularnością. Ostatnio przyciągnęli tłumy na spotkanie o przestępstwach zorganizowanych w krajach Dalekiego Wschodu. – Dotykamy najgłębszych tajemnic, odkrywamy to, co jest nieodkryte przed laikiem. Być może dlatego ludzie przychodzą – mówił Maciej M. Sokołowski, jeden z organizatorów z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Konsekwencje prawne decyzji lekarskich (14.05.03)

„Konsekwencje prawne decyzji lekarskich” to temat konferencji, jaka odbyła się w sobotę w rektoracie warszawskiej Akademii Medycznej.

Tematyka związana z aspektami prawnymi pracy lekarzy, konsekwencjami błędów lekarskich i praw pacjenta spotkała się z dużym zainteresowaniem. Przybyli m.in. pracownicy naukowi AM, Wydziału Prawa UW, lekarze, prawnicy i studenci z różnych warszawskich uczelni oraz spoza stolicy.

Głównym prelegentem był prof. med. Zbigniew Czernicki, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, który scharakteryzował rodzaj i ilość skarg składanych do NIL. Potem odbyły się warsztaty dyskusyjne moderowane przez studentów prawa i medycyny, które poruszały temat aborcji, eutanazji, zgody na transplantacje oraz błędu lekarskiego.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony prawników, lekarzy i dziennikarzy, cieszył się warsztat poświęcony błędom lekarskim. Głównym punktem była symulacja rozprawy sądowej przeprowadzona przez członków Koła Prawa Karnego Temida. Szczególne uznanie zdobył adwokat oskarżonego oraz jeden ze świadków, który doskonale wcielił się w rolę. Uwieńczeniem konferencji była debata poświęcona rozprawie, w której głos zabrali m.in.: dr Ewa Gruza z Katedry Kryminalistyki UW – opiekun Temidy, prof. med. Aleksander Dubrzyński, kierownik Katedry Medycyny Sądowej warszawskiej AM, dr Przemysław Konieczniak, specjalista prawa medycznego z Instytutu Prawa Karnego UW.

Konferencję zorganizowały: Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Warszawa, Koło Naukowe Prawa Karnego Studentów UW oraz Międzynarodowa Fundacja Stowarzyszeń Studentów Medycyny IFMS (w ramach studenckiej inicjatywy edukacyjnej „Prawo i medycyna”).

Izabela Jasińska

Źródło: Izabela Jasińska, Konsekwencje prawne decyzji lekarskich. Rzeczpospolita 111/2003.

Międzynarodowy Trybunał Karny (18.11.03)

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland wraz z ELSA Warszawa zapraszają na seminarium: Międzynarodowy Trybunał Karny w drugą rocznicę ratyfikacji Statutu Rzymskiego przez Polskę.

Polska 12 listopada 2001 roku stała się Państwem-Stroną Statutu Rzymskiego, ustanawiającego Międzynarodowy Trybunał Karny. Chcemy wykorzystać tę rocznicę jako okazję do dyskusji nad tym „kamieniem milowym” międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości oraz o wpływie, jaki istnienie Trybunału wywiera na prawo w Polsce.

Ciąg dalszy tekstu: Międzynarodowy Trybunał Karny.

Międzynarodowy Zjazd Prezesów ELSA w Warszawie (21.08.07)

W dniach 22 – 26 sierpnia 2007 w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Prezesów Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA – największej niepolitycznej, niezależnej i niezarobkowej organizacji zrzeszającej studentów prawa i młodych prawników z 36 krajów Europy. Organizatorem zjazdu jest ELSA Warszawa.

Ciąg dalszy tekstu: Tomasz Ciechoński, Międzynarodowy Zjazd Prezesów ELSA w Warszawie.

Moot Court Competition 2003 – symulacja rozprawy przed ETS (13.12.03)

13 grudnia 2003 roku w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego odbyła się kolejna już, organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA, edycja konkursu Moot Court Competition – symulacja rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Wraz z ELSA Warszawa współorganizatorem rozprawy było Centrum Prawa Brytyjskiego i Europejskiego Uniwersytetu Cambridge przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Safjan, Dziekan WPiA UW prof. Tadeusz Tomaszewski oraz Naczelna Rada Adwokacka.

Źródło: Trybunał Konstytucyjny.

Ogólnopolska konferencja ELSA Warszawa – Lobbing w procesie stanowienia prawa (12.05.10)

24 kwietnia 2010r. w Sali Kolumnowej im. Kazimierza Pużaka w Sejmie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Lobbing w procesie stanowienia prawa”, poświęcona zagadnieniom ustawy lobbingowej, społecznego aspektu lobbingu, porównaniu polskich i unijnych regulacji prawnych oraz realnego wpływu lobbystów na proces ustawodawczy. Prelegentów i uczestników konferencji, zorganizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa Elsa Poland powitał Przemysław Tacij, prezes Grupy Lokalnej ELSA Warszawa.

Ciąg dalszy tekstu: Ogólnopolska konferencja ELSA Warszawa – Lobbing w procesie stanowienia prawa.

XI Dni Edukacji Prawniczej na Uniwersytecie Warszawskim (07.11.07)

Od 13 do 15 listopada w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 odbędą się XI Dni Edukacji Prawniczej organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa – ELSA Warszawa. Po raz kolejny na Uniwersytecie będą gościli przedstawiciele korporacji prawniczych, nauki, mediów oraz firm, które poszukują najzdolniejszych studentów prawa.

Ciąg dalszy tekstu: Jacek Górski, XI Dni Edukacji Prawniczej na Uniwersytecie Warszawskim