Institutional Study Visit w Brukseli 13-17.10.2012 r.- relacja

W ramach Institutional Study Visit dwanaścioro członków ELSA Warszawa odwiedziło Brukselę dzięki uprzejmości posłanki do Parlamentu Europejskiego prof. Danuty Hübner. Należy przede wszystkim na wstępie zaznaczyć, że wydarzenie to nie miałoby miejsca, gdyby nie biuro poselskie prof. Danuty Hübner, które zorganizowało wyjazd we współpracy z obecną Skarbnik, a w minionej kadencji Dyrektor ds. Kontaktów Międzynarodowych ELSA Warszawa – Darią Mikołajską. W tym miejscu w imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękuję!

W dniach 13-17 października br.  mieliśmy okazję zwiedzić nie tylko Brukselę, ale również ,,Flamandzką Wenecję”, czyli Brugię.

Pierwszego dnia pobytu spacerowaliśmy po stolicy Belgii. Odwiedziliśmy historyczne centrum miasta, czyli Grand Place z urokliwymi kamienicami, po drodze smakując belgijskiego przysmaku – czekolady. Udało nam się też odnaleźć najzabawniejszy z symboli Brukseli – Manneken Pis, czyli figurkę siusiającego chłopca z 1619 r. Jednym z ważniejszych obiektów, które zwiedziliśmy tego popołudnia w Brukseli, była Katedra św. Michała i św. Guduli. Ponadto, jak przez cały pobyt, delektowaliśmy się belgijskimi goframi!


Drugiego dnia wycieczki mieliśmy okazję poznać prof. Hübner, dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat funkcjonowania Parlamentu oraz pracy w komisjach PE (przede wszystkim Komisji Rozwoju Regionalnego). Usłyszeliśmy wiele miłych słów pod adresem polskiej młodzieży, której kwalifikacje i konkurencyjność na tle innych młodych Europejczyków podkreślała pani profesor. Starała się nam także uświadomić, jak wymagająca, wielozadaniowa jest praca prawdziwie zaangażowanego eurodeputowanego. Wskazywała, jak niezwykle istotne jest w niej śledzenie bieżących wydarzeń i szybkie reagowanie w każdej interesującej go sprawie. Kilka ciekawostek o byciu urzędnikiem Unii Europejskiej opowiedział nam pan Leszek Gaś. Przedstawił nam układ stronnictw politycznych w Parlamencie Europejskim, siły wpływające na decyzje przez niego podejmowane, w tym działalność lobbystów. Nie zabrakło też ciekawostek z historii tej instytucji, a także anegdotek związanych z jego przeszłą i obecną działalnością. Po spotkaniu udaliśmy się na krótkie zwiedzanie gmachu Parlamentu Europejskiego oraz okolicy. W drodze do kolejnego miasta na naszej trasie, przystanęliśmy pod Atomium – powiększonym 150 miliardów razy modelem kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów! Następnie, wraz z przewodnikiem odwiedziliśmy Brugię, po zwiedzaniu której zjedliśmy przepyszną obiadokolację, dzięki której zasmakowaliśmy tradycyjnej kuchni  Brukseli.

Ostatniego dnia naszej wizyty w Brukseli udaliśmy się na samodzielną, pieszą wycieczkę po centrum miasta. Udało nam się nawiązać wiele nowych znajomości, głównie ze Szkotami, którzy przyjechali do Belgii specjalnie na mecz swojej drużyny! Wymieniliśmy się z nimi wrażeniami i odwiedziliśmy polecone przez nich sklepy z pamiątkami. Wszyscy zgodziliśmy się co do faktu, iż Bruksela tętni życiem do późnych godzin wieczornych a w urokliwych knajpach można spotkać nie tylko… Polaków i Szkotów!

Przez cały pobyt w stolicy PE opiekowali się nami asystenci prof. Danuty Hübner, pan Michał Skrzek (który czuwał nad nami również podczas podróży w obie strony) oraz pan Paweł Rygielski. Dzięki ich zmysłowi organizacji i dbałości o sprawną komunikację, wszyscy uczestnicy wyprawy dotarli cało i zdrowo do kraju, przywożąc ze sobą mnóstwo ciepłych wspomnień oraz pozytywnych emocji. Za te kilka dni, wypełnionych atrakcjami – ponownie z całego serca dziękujemy!

Anna Ciepielak

 

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42