ELSA Tour: wizyta w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – relacja

W dniu 24 listopada 2010 roku odbyło się wyjście do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mieszczącej się w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Po rutynowej kontroli, jakiej zostaliśmy poddani przy wejściu do budynku, rozpoczęliśmy zwiedzanie w towarzystwie pana Pawła Żylicza – pracownika Kancelarii.

Głównym punktem wizyty była sala posiedzeń rządu im. Frycza Modrzewskiego, gdzie spędziliśmy najwięcej czasu, robiąc pamiątkowe zdjęcia na fotelu premiera oraz zapoznając się z zasadami, którymi muszą kierować się uczestnicy posiedzeń rządu (np. zakaz wnoszenia telefonów do sali obrad) czy systemami bezpieczeństwa, zazwyczaj zlokalizowanymi za wszechobecnymi lustrami weneckimi. Mieliśmy też szansę wykazania się swoją znajomością nazwisk ministrów zasiadających w rządzie Donalda Tuska oraz umiejętnością przyporządkowania ich do poszczególnych funkcji czy resortów.

Następnie odwiedziliśmy salę konferencyjną – ze wszystkich pomieszczeń Kancelarii jest to sala najczęściej pokazywana w telewizji. Stamtąd udaliśmy się do sali świetlikowej, w której przed wybuchem drugiej wojny światowej mieściła się kaplica prawosławna; do 2005 roku odbywały się w niej posiedzenia rządu.

Sala ta w ciągu ostatnich pięciu lat dwukrotnie uległa pożarom, jednakże podziwiane przez nas wnętrze nie nosiło już żadnych śladów owych tragicznych zdarzeń. Kolejnym punktem zwiedzania była sala obrazowa, która nazwę swą zawdzięcza wiszącym na ścianach obrazom m.in. malarza barokowego Canaletta – wszystkie malowidła są depozytem Muzeum Narodowego.

Z kolei sala zegarowa, nazwana tak od najstarszego zabytku w siedzibie rządu – XVIII-wiecznego zegara, to bardzo kameralne miejsce, gdzie premier przyjmuje niewielkie delegacje bądź pojedynczych rozmówców, a spotkaniom towarzyszy unoszący się w powietrzu zapach róż.

Niestety nie udało nam się zobaczyć gabinetu premiera ani samego szefa rządu czy któregoś z jego ministrów. Mimo to wizyta była bardzo udana, za co jesteśmy bardzo wdzięczni pracownikom Kancelarii, którzy umożliwili nam realizację naszych zamierzeń oraz z chęcią odpowiadali na nurtujące nas pytania.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42