ELSA Tour „Meet America” – relacja ze spotkania

Pewnego słonecznego poniedziałkowego popołudnia, a dokładnie 7. listopada 2011 r., miała miejsce kolejna odsłona sztandarowego projektu ELSA Warszawa – ELSA Tour, tym razem połączona z programem Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Warszawie pt. Meet America. Inicjatorem i organizatorem tego wyjścia był Patryk Kulig – Dyrektor ds. Kontaktów Zagranicznych przy Zarządzie ELSA Warszawa kadencji 2011.

O godzinie 14:30 grupa 25 osób z Grupy Lokalnej ELSA Warszawa stawiła się punktualnie pod czarną furtą Ambasady USA przy ulicy Pięknej 14A. W międzyczasie pewien starszy jegomość, zainteresowany naszym licznym zgromadzeniem w miejscu, gdzie zazwyczaj ustawia się kolejka po wizy, w jednym ze wschodnioeuropejskich języków zaproponował pomoc w uzyskaniu tego deficytowego dobra, oczywiście za odpowiednią opłatą. W związku z tym, że nie przejawiliśmy zainteresowania jego usługami, oddalił się w poszukiwaniu innych potencjalnych klientów. Po tym budzącym uśmiechy na twarzach incydencie i sprawdzeniu listy obecności przez Patryka oraz okazaniu dowodów osobistych ochronie obiektu, weszliśmy do budynku Ambasady. Czekała na nas standardowa procedura skanowania toreb i plecaków. Oczywiście, musieliśmy oddać do depozytu wszystkie ostre lub przypuszczalnie niebezpieczne przedmioty (niektórzy dobrowolnie rozstali się z grzebieniami) i wyłączone telefony komórkowe.

Frankie

Ambasada przywitała nas ciepłym uśmiechem i energią Frankie’ego Sturma, piastującego stanowisko Deputy Cultural Attaché. Frankie był bardzo ciekawy celu naszej wizyty i oczekiwań w stosunku do niej. Opowiedział o swojej drodze do zawodu dyplomaty (jest nim rok, a od sześciu miesięcy przebywa w Polsce), zainteresowaniach i obowiązkach w amerykańskiej placówce. Zdradził, że kiedy dowiedział się o wizycie studentów prawa, bardzo chciał przeprowadzić jeden z zaplanowanych paneli, jednakże pozwolono mu jedynie nas przywitać, nad czym bardzo ubolewał.

Lisa

Lisa Helling – Counselor for Press and Culture – poprowadziła półgodzinny panel dotyczący służby zagranicznej Stanów Zjednoczonych połączony z prezentacją multimedialną i dyskusją. Lisa jest absolwentką studiów prawniczych i dyplomatką z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Zanim zagościła w Polsce, reprezentowała USA w wielu różnych krajach, a przed ponownym delegowaniem do Polski, pełniła służbę dyplomatyczną w Brazylii.

Tę część naszej wizyty rozpoczęliśmy od wątków historycznych i małego quizu związanego z początkami amerykańskiej misji dyplomatycznej. Chwila przyjrzenia się przeszłości była znakomitym wstępem do omówienia aktualnych statystyk dotyczących liczebności korpusu dyplomatycznego USA oraz zasad jego funkcjonowania i finansowania. Kolejnym zagadnieniem było przedstawienie drogi dojścia do zawodu dyplomaty w Stanach Zjednoczonych. Co do zasady, jest to zawód otwarty dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli college i składa się z czterech etapów. Ciekawostką może być fakt, że co roku tylko ok. 10% z ogólnej liczby wszystkich zainteresowanych posadą na zagranicznej placówce dyplomatycznej, pozytywnie przechodzi wcześniej wspomniane etapy.

Wspólnie zastanawialiśmy się także nad trudnością w nauce języków obcych. Okazuje się, że regulacje Departamentu Stanu USA dzielą wszystkie języki świata na 3 kategorie według kryterium trudności ich nauki – język polski uważany jest za trudny i zalicza się do środkowej grupy. Zaskoczyło nas, że dyplomaci przygotowujący się do służby w placówkach zagranicznych poświęcają kilka miesięcy przed wyjazdem wyłącznie nauce języka obcego, co stanowi ich jedyny służbowy obowiązek w tym czasie!

Lisa gorąco zachęcała nas również do udziału w konkursach typu moot court, szczególnie w Jessup Moot Court Competition, gdyż jego gala finałowa odbywa się w Waszyngtonie. Zagadnięta przez jednego z uczestników w kilku zdaniach zaprezentowała także programy wymiany prowadzone przez Ambasadę: International Visitor Leadership Program oraz Voluntary Visitor.

Elizabeth

Kolejną panelistką była młoda i charyzmatyczna Vice-Consul Elizabeth Shackelford, która poprowadziła dyskusję na temat systemu prawnego Stanów Zjednoczonych, podczas której rozważaliśmy różnice pomiędzy systemami common i civil law, a także pozycję sędziów oraz rolę wyroków sądowych w ich ramach.

Elizabeth, zanim rozpoczęła karierę w dyplomacji, pracowała w jednej z dużych kancelarii prawnych w Waszyngtonie. Zważywszy na to, nie mogliśmy zmarnować okazji, aby dowiedzieć się bezpośrednio od praktyka, czy praca w korporacyjnej kancelarii w Stanach Zjednoczonych wygląda tak, jak przedstawiają ją scenarzyści amerykańskich seriali. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że obraz ukazany w tych produkcjach jest w wielu punktach zbieżny z doświadczeniami naszej rozmówczyni, która przyznała, że pracując całymi dniami nad wąskim wycinkiem zagadnień (handel międzynarodowy) i zarabiając niemałe kwoty, z trudnością znajdowała czas na aktywność niezwiązaną ze służbowymi obowiązkami. Zdradziła nam, że nie zapominając o swoich studiach prawniczych, bardziej jednak odnajduje się w roli dyplomaty. Panią Konsul wypytaliśmy dokładnie także o studia LL.M. i o to, jaki uniwersytet wybrać, aby jak najwięcej z nich skorzystać.

Monika

Naszą wizytę w Ambasadzie wieńczyło spotkanie z panią Moniką Rokicką, specjalistką w Amerykańskim Centrum Informacji (American Information Resource Center – AIRC), która przedstawiła strukturę i zadania AIRC oraz możliwości wykorzystania jego zasobów składających się z księgozbioru oraz elektronicznych baz danych (m.in. amerykańskiej wersji LexisNexis). Zbiory AIRC są do dyspozycji wszystkich, którzy drogą mailową bądź telefoniczną zgłoszą taką chęć, choć Centrum stara się w miarę możliwości udostępnić potrzebne materiały każdemu zainteresowanemu, również bez wcześniejszego uzgodnienia. Kolejno, nastąpiło krótkie szkolenie z eksploracji zasobów AIRC za pośrednictwem Internetu oraz prezentacja publikacji U.S. Legal System, którą przygotował Departament Stanu USA. Na zakończenie otrzymaliśmy ulotki ze wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi Centrum oraz danymi kontaktowymi.

Małgorzata

Nie sposób nie wspomnieć o osobie, bez współpracy z którą nie odbyłoby się spotkanie w ramach programu Meet America, a z pewnością nie w tak interesującym wymiarze jak miało to miejsce. Była nią pani Małgorzata Dziełak. Cały czas obecna oraz służąca wszelką pomocą, czuwała nad przygotowaną agendą spotkania, która była kwintesencją absorbującej pracy związanej z przygotowaniem całego spotkania. Zostaliśmy również zapewnieni o chęci dalszej współpracy w ramach szerokiego spektrum prowadzonych przez Ambasadę programów i konferencji oraz zachęceni do polubienia strony Ambasady na Facebooku, co oczywiście polecamy wszystkim czytającym tę relację.

Niewątpliwie odwiedziny w Ambasadzie USA były świetną okazją, aby poszerzyć wiedzę na temat Stanów Zjednoczonych. W naszej grupie znalazło się kilkoro entuzjastów tego państwa, którym ta wizyta sprawiła szczególną przyjemność. Ogromnym plusem spotkania był interaktywny charakter każdego z paneli. O tym, jak dobrze nam się rozmawiało świadczy fakt, że gościliśmy w Ambasadzie prawie godzinę dłużej niż pierwotnie planowano.

Wyrazy uznania oraz ogromne podziękowania należą się Patrykowi Kuligowi, który włożył mnóstwo pracy i zaangażowania, aby pierwsze wydarzenie z cyklu ELSA Tour w tym roku akademickim przebiegło bez zakłóceń i stało się dla wszystkich, którzy wzięli w nim udział, cennym i ciekawym doświadczeniem.

A oto, co o wizycie w Ambasadzie USA powiedzieli uczestnicy ELSA Tour Meet America:

Wyjście do Ambasady USA było moim pierwszym wydarzeniem, w jakim brałam udział w ramach ELSA Tour. Bez wątpienia zaliczam je do bardzo udanych, nie tylko ze względu na świetną okazję poszerzenia swojej wiedzy z zakresu dyplomacji, ale także ze względu na jakże miłe przyjęcie naszej grupy przez pracowników Ambasady. Pokrótce mogę stwierdzić, że organizacja eventu pierwsza klasa, poruszane tematy- bardzo ciekawe. Zatem zdecydowanie prosimy o więcej takich wydarzeń!

Joanna Fidecka

Spotkanie w ambasadzie w ramach Meet America pozwoliło nam spotkać się z osobami, które w swojej pracy cały czas mają do czynienia z tematami, które nas, jako studentów prawa, najbardziej interesują. Relacje zdane przez praktyków prawa są o wiele cenniejszym doświadczeniem niż lektura nawet najciekawszego opracowania na dany temat, w szczególności, ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Według mnie, nie ma lepszego sposobu na zdobywanie wiedzy, niż interakcja i dialog z innymi ludźmi.

Karol Łagowski

Byłam z jednej strony zaskoczona niesamowitą otwartością pracowników Ambasady. Z drugiej – powinnam się tego spodziewać, idąc na spotkanie z Amerykanami. Szczególnie interesujące dla mnie okazało się wystąpienie pani Vice-Consul Elizabeth Shackelford z uwagi na jej doświadczenie w amerykańskiej korporacji prawniczej.

Daria Mikołajska

Anna Broniszewska

Zachęcamy do przejrzenia galerii zdjęć (w dziale Galerie lub na Facebooku).

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42