ELSA Tour: Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów – relacja

W dniu 11 stycznia 2011 roku odbyło się wyjście do Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów znajdującego się przy ul. Rakowieckiej, który w 2004 roku obchodził swoje 100 urodziny. Opiekunem naszej grupy była dr Magdalena Błaszczyk, adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed rozpoczęciem zwiedzania musieliśmy przejść rutynową kontrolę, by była pewność, że nie wnosimy niczego „niebezpiecznego” na teren aresztu.

Brama główna aresztu od ul. Rakowieckiej

Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych jednostek penitencjarnych w Polsce, dlatego też towarzyszyły nam dość duże emocje i ogromna ciekawość. Zostaliśmy przywitani przez Zastępcę Dyrektora kpt mgr Katarzynę Wereszczyńską oraz panią psycholog, która na co dzień współpracuje z tymczasowo aresztowanymi mężczyznami. Obie Panie przedstawiły nam ogólne informacje dotyczące aresztu i wyraziły chęć odpowiedzenia na wszelkie pytania, by zaspokoić naszą ciekawość. Po przełamaniu pierwszej nieśmiałości, posypało się ich wiele, ku zaskoczeniu Pań i myślę, że nas samych również.

Po piętrach i sektorach budynku oprowadzał nas jeden z pracowników aresztu, który z chęcią wyjaśniał nurtujące nas kwestie. Odwiedziliśmy oddział terapeutyczny dla recydywistów uzależnionych od alkoholu, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca z takimi osobami: są to różnego rodzaju zajęcia integrujące, społecznościowe, które mają na celu pokazanie uczestnikom, iż można bawić się, funkcjonować, poznawać wielu ludzi również bez alkoholu.

Mieliśmy także okazję wejść do jednej z cel, w której było widać próby aresztowanych przełamania pewnej surowości tego miejsca – pełno było tam plakatów i kwiatów, które niewątpliwie stwarzały przyjemniejszą atmosferę w pomieszczeniu. Ponadto odwiedziliśmy salę, w której zarówno odbywają się msze, jak i dyskoteki, czy koncerty – jak się dowiedzieliśmy, ostatnio występowała tam Ewelina Flinta. Zobaczyliśmy także bibliotekę oraz salę lekcyjną, w której więźniowie mają zajęcia; co ciekawe wszystkie ławki były czyste, niezniszczone, widać było, że uczniowie je szanują.

Zwiedzając różne pomieszczenia budynku aresztu zwróciliśmy uwagę na wiele obrazów na ścianach, które przykuwały naszą uwagę. Jak się okazało, wszystkie te malowidła były wykonane przez samych aresztowanych, którzy często wystawiają je na aukcjach charytatywnych, by w ten sposób móc przekazać coś od siebie na dobroczynne cele. Udało nam się porozmawiać z dwoma aresztowanymi, których zastaliśmy w trakcie malowania kolejnych obrazów – nie można było nie uśmiechnąć się z zachwytu na ich widok. Jeden z panów powiedział nam, że swój talent odkrył dopiero tutaj i cieszy się, że właśnie w taki sposób może spędzić ten czas.

Ostatnim punktem naszego zwiedzania był oddział o podwyższonych standardach ochronnych – oddział dla niebezpiecznych więźniów, który z oczywistych względów mogliśmy zobaczyć jedynie z zewnątrz. Jeśli ktoś był na tyle spostrzegawczy i zainteresowany tematem, mógł rozpoznać na terenie aresztu miejsca, gdzie kręcono sceny więzienne z polskich słynnych filmów – chociażby takich jak Kiler czy Świadek koronny.

Paulina Szymczak

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42