ELSA Tour: ambasada rosyjska – relacja i zdjęcia

Ambasada Federacji Rosyjskiej zdobyta! 13 marca 2012 roku kolejna szacowna instytucja otworzyła swoje podwoje dla ELSA Warszawa: wizyta realizowana była w ramach sztandarowego programu ELSA Tour.

Jak wiedzą wszyscy mieszkańcy Warszawy, tajemniczy budynek przy ulicy Belwederskiej 49 to Ambasada Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on jednym z najbardziej okazałych w stolicy, jednakże wysokie ogrodzenie, jak i policja patrolująca ulice dookoła budynku, czyni go też jednym z najbardziej niedostępnych – jednakże nie dla nas.

Nasz szturm przypuściliśmy równo o godzinie 11:00 czasu środkowoeuropejskiego, kiedy to otworzyła się przed nami brama i wkroczyliśmy do miejsca niedostępnego dla większości mieszkańców stolicy. Ku naszemu zdziwieniu nie zostaliśmy poddani żadnej „standardowej procedurze” przeszukania toreb, przechodzenia przez bramki wykrywające metal, czy też nawet kontroli tożsamości – do którego już się przecież tak wszyscy zdążyliśmy przyzwyczaić. Okazane zaufanie zrobiło na nas wrażenie.

Naszym przewodnikiem była pani Attache ds. Kultury Ambasady Federacji Rosyjskiej w RP – Elena Bobrysheva. Pozytywne podejście, jak też i wspaniała polszczyzna Pani Attache, sprawiły, że zwiedzanie budynku było czystą przyjemnością. Po krótkim wprowadzeniu na temat historii budynku – który jak się okazało został zbudowany przez tych samych budowniczych, którzy budowali Pałac Kultury i Nauki, przeszliśmy do sal reprezentacyjnych Ambasady, gdzie przyjął nas osobiście sam Jego Ekscelencja Ambasador Aleksander Alekseev. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem Jego Ekscelencji Ambasadora, podczas której poruszane były najróżniejsze tematy, zaczynając od specyfiki pracy Ambasady Federacji Rosyjskiej w RP, przez dyskusję na temat aktualnej sytuacji wewnętrznej w Rosji, aż do rajdu kozaków z Moskwy do Paryża, który ma się odbyć w 200. rocznicę wyprawy Napoleona na Rosję. Z tego miejsca chcielibyśmy raz jeszcze podziękować za osobiste zaangażowanie i otwartość Ambasadora, który pozostał do naszej dyspozycji przez ponad godzinę. Następnie przeszliśmy do innych sal w budynku Ambasady, gdzie widzieliśmy, w jakich warunkach odbywają się spotkania wielkich tego świata.

W budynku Ambasady zobaczyliśmy także ekspozycję polskich malarzy, jak też i wystawę miniatur oraz lalek wykonanych własnoręcznie przez pracownice Ambasady na święto 8 marca, które w Rosji jest swoją drogą dniem ustawowo wolnym od pracy.

Wizyta w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w RP okazała się być doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat kraju jakim jest Rosja, by poczuć, że w rzeczywistości jest ona o wiele bliższa niż się wydaje. Bez cienia wątpliwości wizyta w „tajemniczym budynku” przy ulicy Belwederskiej 49 nie byłaby taka sama, gdyby nie osobiste zaangażowanie pani Attache ds. Kultury Eleny Bobryshevoj oraz Jego Ekscelencji Ambasadora Aleksandra Alekseeva, za które to należą im się szczególne podziękowania. Przy tej okazji tej okazji warto także podziękować organizatorce tej odsłony ELSA Tour Darii Mikołajskiej – Dyrektor ds. Kontaktów Międzynarodowych przy Zarządzie ELSA Warszawa.

Jarosław Kulik

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć (wykonanych przez Adama Klimowskiego i Karolinę Stepaniuk).

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42