Debata „Globalizacja, kryzys i co dalej?” – relacja

Dnia 28.03.2012 roku odbył się pierwszy projekt z ramienia ELSA Warszawa na Akademii Leona Koźmińskiego. Wydarzeniem była debata „Globalizacja, kryzys i co dalej?” z udziałem wybitnych osobistości polskiej ekonomii, prof. Grzegorza W. Kołodko oraz prof. Adama Nogi. Debata rozpoczęła się o 16:30 w Sali D-202 (Sala Senatu).W projekt były zaangażowane następujące osoby: Martyna Skrodzka, Florentyna Frend, Karolina Czarnecka, Mateusz Rokicki.

Wydarzenie otworzył Zastępca Dyrektora Kolegium Prawa dr Michał Hudzik. Podziękował członkom ELSA Warszawa za zorganizowanie tej debaty na Akademii Leona Koźmińskiego i wyraził nadzieję na dalszą współpracę. Następnie głos przejął Wiceprezes ds. Działalności Naukowej ELSA Warszawa Piotr Szczeciński, który z wielkim entuzjazmem przyjął propozycję zorganizowania debaty na uczelni, zaznaczając jednocześnie, że nie będzie to ostatni taki projekt na Akademii Leona Koźmińskiego.

Nastąpiła właściwa część debaty. Wydarzenie miało charakter otwarty, gdzie każdy z uczestników mógł zadać pytanie prelegentom debaty. Na początku swoje stanowisko, odnoszące się do głównej tezy wygłosili kolejno prof. Kołodko oraz prof. Noga. Temat debaty był ogólny, dlatego można było poruszyć wiele kwestii (zaczynając od makroekonomii, a kończąc na mikroekonomii). Prof. Kołodko w swoim przemówieniu poruszył tematykę moralności, innowacyjności, skupił się na społecznej stronie kryzysu finansowego. Prof. Noga natomiast skupił się bardziej na sytuacji przedsiębiorstw i regulacji poszczególnych sektorów gospodarki. Nie uniknęliśmy spięć, potyczek słownych, co niewątpliwie sprawiało, że debata była żywsza i ciekawsza.

Po krótkim wstępie obu prelegentów, do akcji weszli studenci. Na sali było obecnych około 60 osób, z których znakomitą większość stanowili studenci Akademii Leona Koźmińskiego. Pojawili się również studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także pracownicy naukowi ALK. Z racji tego, że tematyka debaty była bardzo szeroka, studenci zadawali najróżniejsze pytania, głównie dotyczące ich bezpośrednio lub w niedalekiej przyszłości. Łącznie padło 7 pytań, na które w sposób wyczerpujący odpowiadali prof. Kołodko oraz prof. Noga. Między innymi poruszane były kwestie kryzysu w strefie Euro, problematyki regulacyjnej sektora finansowego, sytuacji na rynku pracy dla młodych ludzi po studiach, a także roli Chin w światowej gospodarce w przyszłości.

Około godziny 18:15 debata dobiegała końca. Po twarzach studentów można byłoby odczytać niedosyt, ponieważ niektórzy nie zdążyli zadać swoich pytań. Debata zakończyła się rozdaniem podziękowań w formie pisemnej dla prof. Kołodko oraz prof. Nogi. Obaj prelegenci byli bardzo zadowoleni z wiedzy studentów oraz z trudnych i czasami zaskakujących pytań. Wyrazili również chęć uczestnictwa w przyszłych podobnych wydarzeniach organizowanych przez ELSA Warszawa.

 

Arkadiusz Miodowski       

Podziel się


Fatal error: Call to undefined function get_ssb() in /home/elsawarszawa/ftp/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/single.php on line 42